Välj hur du vill bygga din Prusa I3

Vad du väljer skall ingå avgör slutpriset

Notera - Vi plockar och skriver ut delarna till denna efter beställning. Leveranstiden är därför lite längre. Detta är inte en komplett skrivare utan istället de delar du behöver för att bygga en fungerande skrivare. Bygginstruktioner medföljer ej.

Ram

Aluminiumram för "Single Plate" versionen av Prusa I3. Den är utskuren ur 6mm Aluminium och vackert pulverlackerad i svart. Alla hål avsedda för montering är gängade. Alla detaljer i pulverlackerad aluminium

  • Ram med gängade hål för atmega/ramps på vänster sida och hål för nätaggregat på höger sida
  • Bas/vagn
  • Y-Motorhållare
  • Y-Idlerhållare
  • Y-Bältesspännare
Stänger o Stavar M5 System - THSL
  • 4 st M8x21cm gängstav (x-stag för y-axel)
  • 2 st M10x38cm gängstav (Y-axel)
  • 2 st 8mmx32cm slipad axel (för z-axel)
  • 2 st 8mmx35cm slipad axel (för y-axel
  • 2 st 8mmx37cm slipad axel (för z-axel)
  • 2 st M5x30cm gängstav (z-axel matning) M5 - eller - 2 st THSL 300mm (z-axel matning)
Plastdelar M5 och THSL (Hållare för X-Axel skiljer)
  • 4 st Hörn till Y-Axel
  • 1 st Bältesfäste för Rem till Y-Axel
  • 1 st Motorfäste för Y-Axel
  • 1 st Idlerfäste för Y-Axel
  • 1 st ändlägeshållare för Y-Axel
  • 3 st linjärlagerhållare för Y-Axel
  • 2 st undre fästen för Z-Axel - M5 eller THSL
  • 2 st övre fästen för Z-Axel - M5 eller THSL
  • 1 st ändlägeshållare för Z-Axel
  • 1 st motorfäste för X-Axel - M5 eller THSL
  • 1 st Idlerfäste för X-Axel - M5 eller THSL
  • 1 st vagn för X-Axel
  • 1 st ändlägeshållare för X-Axel
  • 1 st hållare för filamentrulle

Elektronik

  • 1 st Nätaggregat 350W CE
  • 1 st RAMPS 1.4
  • 1 st ATMega 2560
  • 4 st A4988
  • 1 st usbkabel
  • 1 MK2 värmeplatform
  • 3 st mekaniska ändlägesbrytare
  • 2 st 5010 Fläkt
  • 1 st thermistor 100k
  • 1m Svart silikonkabel AWF18
  • 1m Röd silikonkabel AWG 18

Motorer

  • 2 pcs 4.4kg
  • 2 pcs 3.6kg

Hotend

Se respektive produkt i butiken

Extruder

Se respektive produkt i butiken

Linjärlager

  • 10 st LM8UU Standard, Fushi, eller Igus

Vitaminer

  • 5cm kaptontejp
  • 4 st 624zz
  • 12 st 10.5mm bricka
  • 12 st M10 mutter
  • 1 m kabelspiral 12mm
  • 30 st M8 mutter
  • 30 st 8.4mm bricka
  • 2 st 5-5mm axelkoppling
  • 2 st 20T GT2 Remhjul
  • 2 m GT2 Rem öppen
  • 1 st 200x200mm borosilikatglas
  • 20 st mutter m3
  • 4 st bricka 3.1
  • 21 st maskinskruv M3x10
  • 29 st maskinskruv M3x16
  • 4 st maskinskruv M3x20
  • 3 st maskinskruv M3x30
  • 4 st mutter M4
  • 2 st Låsmutter M4
  • 2 st bricka 4.2 11
  • 2 st bricka 4.2 15
  • 2 st maskinskruv M4x10
  • 1 st maskinskruv M4x20
  • 5 st maskinskruv M4x25
  • 6 st mutter M5
  • 4 st Fjäder 5x8 stark 
  • 10 st buntband 
  • 1 M 1.5mm2 parad elkabel
  • 2 st M3x10 försänkt skruv
  • 2 st M4x10 försänkt skruv
  • 2 st fjäder 7.5x20

Skriv en recension

Snälla login or register för att ge omdömenw

Bygg din egen Prusa I3

  • Artikelnummer: 3D-PK-I3-001
  • Tillgänglighet: 2-3 Days
  • 0.00kr

  • Exkl moms: 0.00kr

Tillgängliga alternativ